alasea

WTF

angel sanctuary

„... aké poľutovaniahodné. Toto sa stalo z anjelov? Ich duša je oslabená ich prehnanou túžbou po moci a násilím. Démoni sú poctivejší, nič nepredstierajú vo svojej túžbe po zle. Využi svoju prehru a pozbieraj sa. Slabí skončia mŕtvi. Som organický anjel Alexiel a týmto vyhlasujem vojnu proti Bohu!”
 

Trojdielnu sériu Angel Sanctuary dnes asi pozná už každý bežný Otaku v Strednej Európe, aj vďaka vysielaniu tohto pozoruhodného diela na Voxe či Vive. Napriek tomu pre mnohých ostáva veľkou neznámou a pritom ani netušia o koľko tým prichádzajú.

 Rozhodne Angel Sanctuary nepatrí medzi bežné produkty vyrobené japonskými tvorcami pre široký konzumný svetový trh a rozhodne ani nepatrí do žiadnej kategórie, do ktorej by ste ho mohli ľahko zaradiť. Angel Sanctuary je totiž pojem a kategória sama o sebe. V anime neplatí, že dobrý musí byť dobrý a zlý zas zlý. Všetko môže byť naopak alebo ani jeden z hlavných hrdinov sa nemusí približovať k takémuto zaškatuľkovaniu, lebo každý má svoje klady i zápory ale hlavne každý má svoj cieľ a spôsob ako ho dosiahnuť. Angel Sanctuary je aj jedným z tých anime, ktoré obsahuje aj pár drsných scén a kde nie je všetko hneď očividné a teda nie všetko je tak jasné, ako sa na prvý pohľad zdá.

„Ľudia sú strašne hlúpy, sú to pokrivené stvorenia! ... presne ako my!”

 Hlavný hrdina Setsuna Mudo hľadá celý čas len pochopenie pre svoje pochybné city, svoje nevysvetliteľné činy, ale on sám sa nevie pochopiť, že prečo taký je a preto ťažko môže nájsť pochopenie u niekoho druhého. Hľadá spôsoby ako si dokázať, že nie je až taká zúfalá existencia, keď miluje svoju sestru Sáru, ktorá žije s matkou, lebo ich rodičia sú rozvedení. To sú len niektoré problémy, ktoré ho najviac trápili až do dňa, kým sa neobjavil podivný cudzinec a démoni, ktorí mu nielenže usilujú o život, ale ešte ho aj nazývajú cudzím ženským menom Alexiel. Samozrejme nechápe, čo od neho chcú, prečo mu hovoria, aby sa prebudil, keď nespí. Navyše začína mať problémy so svojou sestrou, ktorá si začína uvedomovať, že už má nejaké tie svoje roky a že nemôže byť až tak upätá na svojho veľkého bračeka a uvažuje nad tým, že už by sa nemali tak často stretávať, čo ho pri jeho citoch k nej dosť zraňuje.
 Akou-takou oporou mu je kamarát Kiro, ktorý však v skutočnosti so svojou partiou koná proti nemu a často mu jeho kumpáni dávajú pekne do tela. Práve pre časté bitky so spolužiakmi sa o neho sestra obáva a nielen Kiro si všimne, že práve Sára je Setsunovou najväčšou slabosťou. Časom si však aj on začína uvedomovať, že niečo na ňom naozaj nesedí, že pri každej nehode čo mal, nech to bola ľahká a či vážna, tak z nej vyviazol bez zranenia alebo len s malými škrabancami a to je len malý príklad toho, ako sa rádovo odlišuje od iných.

 Odo dňa, čo spoznal démonov, chlapca Kurai a jeho sesternicu Arakune, ho neustále pri každom stretnutí, rozhodne nie náhodnom, testujú a snažia sa docieliť prebudenie organického anjela Alexiel /organický anjel má tretie krídlo a je niečo ako nadanjel, teda ani človek, ani anjel a ani Boh/ , ktorá sa podľa legendy postavila na stranu démonov, keď anjeli začali pustošiť ich krajinu a tým začala Vesmírna vojna, ktorú vyhlásila ona sama Bohu. Behom rozhodujúcej bitky, Alexiel vyčerpala všetku svoju silu a bola rozdelená na telo a dušu a potom zakliata do vnútra anjelského kryštálu. Stala sa anjelom, ktorý zhrešil, lebo sa spojila s démonmi.

„Ja som Rosiel, bol som najžiarivejším anjelom na nebesiach. Požehnaný Božou milosťou, stál som na vrcholu slávy. Potom som bol ale uväznený na Zemi. A nehovor, že si to nepamätáš!”

O jej prebudenie sa však pokúša aj organický anjel Rosiel, jej brat - dvojička, ktorý bol až do súčasností uväznení najväčšou pečaťou čiernej mágie na Zemi, ale nižší anjel Katane tú pečať prelomil a teda tým Rosiela oslobodil.

Rosiel: „Povedz mi som krásny? Tak krásny, ako keď som vládol Azuiltu?”
Katane: „Áno, vôbec ste sa odvtedy nezmenil!”
Rosiel: „Áno všetci mi to hovoria! Moja sestra, ty si jediná výnimka!! Keď sa prebudíš a zas ma odmietneš milovať, tak ťa zabijem mojimi vlastnými rukami!”


 Setsunov kamarát Kiro, ktorí doposiaľ tajne snoval plány proti Setsunovi, lebo jeho cieľom je tiež len prebudenie Alexiel, ale zároveň sa stáva i jeho najväčšou oporou a nádejou, že Setsuna raz niekto pochopí.

Kiro: „Ukludni sa! Nerob zo seba šaška!”
Setsuna: „Robím zo seba šaška? ... Má pravdu, robím.”
Setsuna: „Všetko je pravda, túžim sa milovať so svojou vlastnou sestrou! ... som divný ... nenormálny. Som zatratený svojou vlastnou matkou i celým svetom. Celý svet si hovorí, že som cvok, že som na najlepšej ceste do pekla!”
Kiro: „Samozrejme, všetci majú pravdu! Nie je pochýb, že ty si ten, čo sa mýli! Ale nezabudni Setsuna ... Nikto z nich nie je v tvojej koži, ty si ten, kto je zranený a čo trpí!”


 Hudobný doprovod Angel Sanctuary nezaostáva za seriálom a myslím si, že skvele vytvára atmosféru, ktorej sa nedá odolať.

„Poďte a smejte sa tým, ktorí vyzvali osud! Zabíjajte sa medzi sebou, budeš bojovať márny boj, vyť a krvácať, ale len tak sa vyjaví náš pôvod!”

Žádné komentáře
 
WTF 08