alasea

WTF

Čo je manga?

Pre bežného Európana, alebo Američana by výraz "MANGA" mohol znamenať štýl kresby japonskej animácie. Všeobecne známe - veľké oči, malé ústa. Manga je pojem, ktorý používa väčšina ľudí, keď sa vyjadruje v súvislosti s japonskou animáciou.
Slovo "MANGA" má ale i svoj špecifický význam. Označuje sa ním v Japonsku (a vôbec na celom svete) komix, ktorý sa vyznačuje vyššie uvedeným štýlom kresby.
Kameň úrazu vzniká väčšinou v zámene mangy za jej pohyblivú odrodu, čiže film, alebo seriál - ten sa nazýva anime. Tieto dva žánre si zvyknú niektorí fanúšikovia (hlavné tí začínajúci) mýliť. Pri bežnom rozhovore sa zvykne používať všeobecne označenie - „Mám rád mangu” alebo „pozerám Mangu”, i keď máme väčšinou na mysli práve seriál, alebo film.
Ďaľšou zaujímavosťou je, že v Japonsku veľmi často schvália výrobu seriálov, alebo filmov až po úspechu menovitej mangy (Ghost In The Shell, Sailormoon a pod.). To je pre Európanov a Američanov veľmi neobvyklé - komixy sú totiž všeobecne považované za „zábavu pre najmenších”. V Japonsku je to ale celkom inak. Manga (komixy) sú neuveriteľne populárne a dosahujú až niekoľko 100 000 výtlačkov na titul. Pýšiť sa nimi môže doslova každý - dieťa, dospelý človek, alebo dôchodca. Nie je preto neobvyklé, ak uvidíte v metre, alebo na rohu ulice, Japonca čítať kreslený komix. U nás je podobná situácia takmer nemysliteľná. I z tohoto dôvodu sa u nás manga nepredáva -zaznamenala by veľmi nízky obrat. Japonskú animáciu máme teda možnosť vidieť väčšinou v televízii - v anime podobe.

Žádné komentáře
 
WTF 08