alasea

WTF

Mononoke hime /1997/

…a teraz sa pozerajte ako sa zabíja Boh

V polovici osemdesiatych rokov dvaja bohovia japonského anime Hayao Miyazaki (u nás známy najmä oscarovým snímkom Sen to Čihiro no Kamikakuši /Cesta do fantázie) a Isao Takahata (preslávený po celom svete famóznym protivojnovým anime filmom Hotaru no Haka/Hrob svetlušiek) založili vlastné štúdio na produkciu anime filmov s názvom Studio Ghibli. Štúdio v krátkom čase získalo obrovskú popularitu medzi návštevníkmi kín najmä vďaka Hayaovým fantazijným filmom. Pre japonskú verejnosť bolo uvedenie temer každého filmu z tohto štúdia malým sviatkom.

V roku 1997 vypustil „japonský Disney“ Hayao Miyazaki (ktorý, mimochodom, túto prezývku bytostne neznáša) do sveta svoje najveľkolepejšie dielo Princezná Mononoke. Film za uznanlivého potlesku kritiky okamžite strhal vtedajšie kasové rekordy v Japonsku, porazil celú domácu produkciu na odovzdávaniach národných filmových cien a pozbieral mnoho cien v rámci festivalov sci fi a fantasy filmov.

„Mononoke“ znamená v preklade doslova „pomstychtivý duch/prízrak“ a Hime je označenie pre princeznú, resp. pani v zmysle vládkyňa. Preklad názvu teda doslova znie Princezná pomstychtivý prízrak, i keď Princezná Mononoke sa zažila v povedomí fanúšikov žánru s tou nepresnosťou, že „mononoke“ nie je meno hlavnej hrdinky (ako nám podsúva debilný český dabing).

Filmy deduška Miyazakiho sú napriek svojej fantastičnosti charakteristické niektorými znakmi, ktoré majú spoločné a to sú : silné mladé ženské hrdinky, ekologický podtext a lietanie. Všetky tieto znaky vyplývajú asi z Hayaových životných skúseností, napríklad jeho matka bola silná osobnosť s pokrokovo nekonvenčnými názormi na spoločnosť a otec pracoval v továrni na lietadlá.


 


Príbeh o odvekom boji človeka a prírody sa odohráva vo feudálnom Japonsku, kde ešte existujú nekonečné divoké lesy, ktorým vládnu dnes už zabudnutí lesní zvierací bohovia. Ashitaka je princom klanu Emishi, prenasledovaného režimom Yamato a jeho šogunom a z tohoto dôvodu sa skrýva v hlbokých lesoch východného Japonska. Do pokoja jeho rodnej dediny vtrhne Démon nenávisti, ktorý bol kedysi jedným z lesných Bohov. Pri obrane svojho klanu je Ashitaka zasiahnutý démonom a veštkyňa klanu mu prorokuje istú smrť; môže však ešte predtým zistiť kto alebo čo vlastne spôsobilo vpád démona do dediny klanu Emishi. Treba sa len s malou kovovou guľkou, pochádzajúcou z Démona vybrať na západ, kde ešte žije Duch lesa, ktorý vládne nad životom a smrťou všetkých jeho obyvateľov. A tak sa Ashitaka so zjazveným a vražedným predlaktím na chrbáte verného Yakkuru poberie hľadať Ducha lesa. Na svojej ceste sa však zapletie do vojny medzi lesnými Bohmi, ktorým pomáha záhadná „Mononoke Hime“ San a klanom Lady Eboshi ťažiacim na území lesa železo na výrobu pušiek pre cisára, bažiaceho po nesmrteľnosti ktorú údajne poskytuje hlava Ducha Lesa.

Nuž, pokiaľ vás nenalákal úvod do deja, vedzte že príbeh tohto filmu je neuveriteľne košatý a jeho posolstvo hlboké. Všetky postavy sú dokonale prekreslené prostredníctvom svojej motivácie. Každá z postáv má svoje motívy prečo koná tak ako koná, nie je tu naškatuľkovaný team dobrých a team zlých ako tomu je pravidlom v produkcii západných (nielen) animákov. Každú postavu divák chápe, vie prečo robí to čo robí; každý hrdina v sebe miesi dobro a zlo a je len otázkou uhla pohľadu, čo je pre diváka a tú ktorú postavu podstatné. Dobrý či zlý skutok prakticky neexistuje. Všetky naše činy ovplyvňujú život každého z nás, s menším alebo silnejším dopadom.

To robí animované postavy akýmisi „ľudskejšími“ a uveriteľnejšími.

Scenár filmu je jeho hlavnou devízou, každá scéna má svoje miesto a funkčne vypovedá, aby dokreslila niektorý z charakterov, alebo posunula príbeh o čosi ďalej.

Animácia je nádherná, ide o jedno z najprekreslenejších anime diel, kde sa Hayao vypiplal s každým stromčekom, lístkom a vetvičkou. Akčné scény sú natočené úchvatne, keď uvidíte posledné ťaženie zvierat proti po zuby ozbrojeným ľuďom, budete im držať palce nielen na svojej, ale i susedovej ruke.

To, čo však robí Mononoke Hime výnimočnou a nadčasovou je jej ekologický odkaz. A dúfam, že rovnako ako ja aj ktokoľvek z ostatných divákov pri pohľade na posledného prichádzajúceho k jazierku Ducha Lesa pochopí, že pokiaľ bude homo sapiens sapiens definovať svoj vzťah k prírode ako boj či zápas, nikdy v tomto zápase nemôže vyhrať. Pretože je len malinkou a zanedbateľnou časťou Prírody. 10/10

 

                                                                                                                                    Alasea

Žádné komentáře
 
WTF 08